Nemcsics Ákos alkotásait tették közszemlére a Castrum Galériában
„Gyökerek és gyümölcsök” címmel nyílt meg Nemcsics Ákos grafikákból, festményekből álló tárlata a Nagy Gáspár Kulturális Központ Castrum Galériájában. A 63 képet bemutató kiállítás december végéig látogatható.
A megnyitó résztvevőit Tóthné Bodó Anita verssel, majd Gergye Rezső, a kulturális központ igazgatója szavakkal köszöntötte. Kovács Tilda polgármester örömét fejezte ki, hogy egy alkotóművész, jelen esetben Nemcsics Ákos visszatért a Vasi-Hegyhátra és kiállításán mutatja be a Hegyháton, valamint a világ más helyein készült munkáit. A polgármester köszöntő szavaiban kifejtette, hogy térségünk szépséges természeti és épített értékeit az Őrségtől eltérően még nem annyira fedezte fel a nagyközönség. Kiemelte: a Hegyhát sajnos önbizalomhiányban szenved, s ezen a szemléleten változtatni szükséges. Mint mondta, a kiállítás sok más mellett Csipkerek szépségeit is bemutatja, s ezáltal a környék bebarangolására ösztönöz.
A megjelentek figyelmébe dr. Fűzfa Balázs irodalomtörténész ajánlotta a tárlatot, melynek képei a nagyvilágtól Csipkerekig, Németországtól Görögországon át Szombathelyig mutatnak be látnivalókat. A műszaki természettudománnyal foglalkozó művész kiállítása az elmúlt 40 év munkáiból válogat. Fűzfa Balázs véleménye szerint az impresszionista képek a jelrendszerükön keresztül képesek megragadni a végtelent, miközben a kezdet és a vég, az éjszaka és a nappal, a férfi és a nő, vagy éppen a semmi és az egész kettőségére is reflektálnak. Az alkotások rámutatnak arra, hogy kicsi, nélkülözhetetlen részei vagyunk az egésznek. Az irodalomtörténész Nemcsics Ákos pályájának ívét bemutatva hangsúlyozta, hogy a művész kezét sok más mellett a tudós érdeklődés is vezeti. Kiemelte, hogy a mai, vonalkódoktól terhelt világunkban ezek a grafikák, festmények segítenek visszatalálni önmagunkhoz, miközben versekhez kapcsolódó képeket, érzelmeket idéznek elő. A képek nem illusztrálják Weöres Sándor, József Attila, Nagy László, Babits, vagy éppen Kosztolányi sorait, hanem a lényegüket ragadják meg.
A kiállításon látható legkorábbi kép a zsennyei öregtölgyet ábrázolja. Összehasonlításképpen, az órásfa mai állapotát egy idén készült alkotás mutatja be. A művész, érdeklődésünkre elmondta, hogy a Hegyháttal való kapcsolatában saját kötődése mellett felesége családi gyökerei is meghatározóak voltak. A hegyháti környezetet alkotásra inspirálónak találja. Elmondta, hogy akkor fest, amikor ihletet érez magában. A művészi alkotás folyamata ugyanis hasonlóan működik a tudományos alkotó-felfedező munkához. Úgy érzi, jól megfér egymás mellett az építészet, a kvantumfizika és a festészet. Példaként említette József Attilát, aki szegedi egyetemistaként elméleti fizika előadásokat látogatott. A tájképek és versasszociációk mellett az alkotások egy része a tudomány és a művészet határterületével foglalkozik, a tudomány egyes fogalmait a művészet segítségével teszi kézzelfoghatóbbá. SNA